Zástupci evropského solárního průmyslu se bouří proti dovozním clům na čínské panely
Zavedení dovozních cel v jakékoliv výši automaticky povede ke snížení poptávky po solárních panelech a následně k propouštění.
Více než třicet zástupců evropských firem působících ve fotovoltaickém průmyslu vyrazilo včera do Bruselu, aby před Evropskou komisí znovu prezentovali negativní dopad cla na čínské solární panely na počet nových objednávek a na zaměstnanost v jednotlivých zemích EU. Společnosti, které sdružuje Aliance za dostupnou solární energii (AFASA), chtějí na setkání se zástupci Komise vyvrátit její optimistické prognózy, že v období krize evropský solární průmysl dokáže vykompenzovat vzniklé ztráty prostřednictvím vytvoření dalších trhů či vnitřní restrukturalizací.
V souvislosti se zavedením dočasné dovozní přirážky na čínské solární panely ve výši 11,8% od 6. června Dennis Gieselaar, generální ředitel nizozemské společnosti Oskomera a člen představenstva AFASA uvedl: Komise dospěla ke svým závěrům na základě vzorku pouze ze sedmi společností! Jelikož drtivá většina výrobců solární energie v EU má čistý zisk výrazně nižší než zmíněných 10%, nebude schopna absorbovat uvaleno dovozní clo, a to ani při jeho současné výši 11,8%. Komise rovněž nesprávně tvrdí, že výrobci mohou velmi jednoduše přesunout svou výrobu do jiných sektorů, například do výroby větrné energie. Jsme profesionální a specializované odvětví se školenými pracovníky a nedokážeme jen tak, ze dne na den, přejít na jiný typ výroby.
Jednou z prvních obětí dovozních cel se stala německá společnost Gehrlicher Solar AG. Jedna z nejstarších solárních firem v Evropě, která byla 9. července 2013 nucena jít do konkurzu. Hlavním důvodem má být zavedení celoevropských antidumpingových cel na čínské panely a s tím související narušení podmínek trhu v Evropě.
Při této příležitosti Thorsten Preugschas, generální ředitel společnosti Soventix GmbH a předseda AFASA uvedl: Přicházíme do Bruselu, abychom vyjádřili ostrý nesouhlas s pokračováním těchto škodlivých cel, které vedou ke špatnému fungování trhu a ztrátě mnoha» zelených «pracovních míst po celé Evropě. Od zavedení cel jsme z důvodu zvýšení cen museli propustit několik zaměstnanců a také došlo k výraznému poklesu poptávky. Mohu jen doufat, že osud společnosti Gehrlicher Solar probudí Evropskou komisi a naše vzájemné setkání ji přesvědčí, aby jednala a nevyčkávala, zatímco naše odvětví kolabuje.
Přitom již na začátku tohoto roku švýcarský výzkumný institut Prognos zveřejnil nezávislou studii, v níž zdůraznil, že zavedení dovozních cel v jakékoliv výši automaticky povede ke snížení poptávky po solárních panelech a následně k propouštění. Jak se ve zprávě uvádí dále, pokud dojde k zavedení cla ve výši 60%, během příštích tří let může dojít ke ztrátě přibližně 242 000 pracovních míst.
EU, která je největším solárním trhem na světě, zavedla od 6. června dovozní přirážku na čínské solární panely a jejich klíčové komponenty ve výši 11,8% a postupně ji chce do 6. srpna zvýšit na 47,6%, pokud se mezitím obě strany nedohodnou na přijatelném řešení. Důvodem jsou podle EU nelegální dotace, které Čína poskytuje výrobcům solárních panelů.
Brusel také tvrdí, že čínské firmy se dumpingovými cenami usilují ovládnout evropský trh. Peking tato obvinění odmítá. Čína opakovaně varovala Unii, že clo poškodí i evropských spotřebitelů a jako odvetu začala prověřovat možnosti uvalení antidumpingových cel na vína z EU.
Datum: 11.8.2014 | Rubrika: Solární novinky
Zdroj: Solární novinky