Solární novinky

Vyplatí se v Česku vyrábět „solární energii“ z dieselagregátů?

Vyrábět elektřinu z dieselagregátů a vydávat ji za proud pocházející z fotovoltaických elektráren nemá z ekonomického pohledu smysl.Včera to ve společném prohlášení uvedly Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) a Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES). 

title=


Neoprávněný zisk cca 180 miliónů korun

Máme několik svědectví, že k výrobě elektřiny, která byla vykupovaná jako dotovaná energie z fotovoltaiky, byly používány generátory. Provozovatel ji tak vyrobil, a díky dotaci prodal se ziskem, řekl Právu mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Kdyby hypoteticky všichni, kdo si naúčtovali výrobu nad 1200 hodin ročně, podváděli, získali by neoprávněně asi 180 miliónů korun ročně, dodal Chvojka. ERÚ podle Chvojky předal v této věci v polovině srpna podněty Státní energetické inspekci a vrchnímu státnímu zastupitelství.

Pokud by ale k něčemu takovému skutečně docházelo, jak naznačil v Právu mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jiří Chvojka, je to podle obou solárních sdružení podvod, který si zaslouží potrestání. 

Policie zatím žádný podvod s dieselgenerátory nenašla

Aliance pro energetickou soběstačnost (ALiES) však podezření ERÚ odmítá. ERÚ přišlo po čase opět s tvrzením o možném podvodu spočívajícím ve výrobě elektřiny dieselgenerátory za dotované ceny. Podobné nařčení již jednou Policie ČR prověřovala na základě tvrzení bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila v roce 2010. Policie však žádného nočního provozovatele solárních elektráren nenašla a věc ukončila.

Náklady na výrobu jedné kilowatthodiny elektřiny v dieselagregátu se podle ceny nafty pohybují kolem osmi korun bez započtení původní investice do agregátu, sdělil ČTK ředitel AliES Martin Sedlák. Výkupní cena elektřiny ze solárních elektráren se nad touto hranicí pohybuje pouze u zdrojů uvedených do provozu do konce roku 2010. U nich se jedna kilowatthodina vykupuje podle data spuštění za 12,15 až 13,46 koruny. 

Podle Sedláka by tak větší ekonomický smysl než falšování původu elektřiny měla investice do nové solární elektrárny, z níž by se při uvedení do provozu v letošním roce elektřina vykupovala za 2,83 korun za kilowatthodinu. Majitel by se přitom nevystavil žádnému riziku trestního stíhání. 

Za naprostý ekonomický nesmysl pak Sedlák považuje nasvěcování elektráren halogenovými svítidly, která by poháněl dieselagregát. I při maximální účinnosti svítidel a solárních panelů by podle jeho propočtů dosáhly náklady 178 korun na kilowatthodinu. Takže jestli chce někdo něco vyrábět za 178 korun a prodávat to za 12 korun, tak to samozřejmě může, ale nedává to smysl, řekl Sedlák. 

Jakou mohly solární elektrárny vlastně překročit limit ERÚ?

ERÚ odstartoval kauzu v Událostech České televize (1. 9.) s obviněním, že přes 1 500 majitelů solárních elektráren údajně vykazuje větší počet hodin slunečního osvitu – nad limitem 1 200 hodin za rok. Po kritice solárních asociací se však ukázalo, že ERÚ myslel úplně jiný parametr, než ve svých senzačních prohlášeních zprvu uváděl. Namísto počet hodin slunečního svitu se jedná o roční využití špičkového instalovaného výkonu.

ERÚ postupnou změnou veličin vlastně přiznalo, že nejspíše jde o nafouknutou bublinu. Možná právě proto dosud nezveřejnili na svém webu žádné podklady. V neděli zveřejnilo čísla s jednotkou hodiny a o den později tvrdilo, že jde o jinou veličinu. To nabourává věrohodnost celého příběhu…, uvádí Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Roční využití špičkového instalovaného výkonu ve výši 1200 kWh/kWp (i vyšších hodnotách) byla v letech 2011 nebo 2012 zcela běžně dosažitelná na velké části Moravy. Ještě vyšší hodnoty mohou dosahovat natáčecí systémy, tzv. trackery, které mají asi o 40 procent vyšší účinnost, než běžné statické fotovoltaické panely. Podle dat zveřejněných v Událostech jsou tedy diskutabilní pouze výkony nad 1600 kWh/kWp, rozhodně se tedy nejedná o masový jev, ale jednotky případů.

Nutno podotknout, že veličina roční využití špičkového výkonu je parametr směrodatný pro ERÚ při stanovování výše podpory v daném roce, nikoliv pro provozovatele solárních elektráren. Pro vlastníky fotovoltaických panelů znamená výkon slunce podnikatelské riziko, kdy může svítit více, jako v letech 2011 nebo 2012, ale také podstatně méně. Letošní rok se výkon solárních elektráren pohybuje okolo 20 procent pod průměrnými hodnotami, dodává Martin Sedlák.

Aliance také zdůrazňuje, že solární panely mohou vyrábět elektřinu i při zatažené obloze, když k tomu využívají difuzní světlo. Skutečnou výrobu podle AliES také prověřují distribuční společnosti E.ON, ČEZ a PRE, které elektřinu ze solárních elektráren odebírají do svých sítí a nezávisle na výrobcích měří její objem.

Datum: 7.7.2015 | Rubrika: Solární novinky

Zdroj: Solární novinky